    • External synchronization up to 2MHz on ISL85003
  • Adjustable soft-start time on the ISL85003A
  • Open-drain PG window comparator
    • Built-in protection
    • Positive and negative overcurrent protection
    • Overvoltage and thermal protection
    • Input overvoltage protection
  • Small 12 Ld 3mmx4mm Dual Flat No-Lead (DFN) package
Description
The ISL85003 and ISL85003A are synchronous buck regulators with integrated high-side and low-side FETs. The regulator can operate from an input voltage range of 4. 5V to 18V while delivering a very efficient continuous 3A current. This is all delivered in a very compact 3mmx4mm DFN package. The ISL85003 is designed on Intersil’s proprietary fab process that is designed to deliver very low rDS(ON) FETs with an optimized current mode controller wrapped around it. The high-side NFET is designed to have an rDS(ON) of 65mΩ while the low-side NFET is designed to have an rDS(ON) of 45mΩ. With these two FETs, the device delivers very high efficiency power to the load. The ISL85003 can automatically switch between DCM and CCM for light-load efficiency in DCM. The switching frequency in CCM is internally set to 500kHz. The device provides a maximum static regulation tolerance of ±1% over wide line, load and temperature ranges. The output is user adjustable, with external resistors, down to 0. 8V. Pulling EN above 0. 6V enables the controller. The regulator supports prebiased output. Fault protection is provided by internal current limiting during positive or negative overcurrent conditions, output and input under and overvoltage detection and an over-temperature monitoring circuit.
Parameters
AttributesValue
Topology [Rail 1]Buck
Outputs (#)1
Input Voltage (Min) [Rail 1] (V)4.5
Input Voltage (Max) [Rail 1] (V)18 - 18
Output Voltage (Min) [Rail 1] (V)0.8
Output Voltage (Max) [Rail 1] (V)15
Output Current (Max) [Rail 1] (A)3
Switching Frequency Range (Typical) (kHz)500 - 500
Control TypeCurrent Mode
Peak Efficiency (%)95
IQ [Rail 1] (µA)3200
SYNCH CapabilityYes
Qualification LevelStandard
Temp. Range (°C)-40 to +125°C
Simulation Model AvailableiSim
Package Options
Pkg. TypePkg. Dimensions (mm)Lead Count (#)Pitch (mm)
DFN4.0 x 3.0 x 0.90120.5
Application Block Diagrams
DC Servo
High-precision DC servo with responsive feedback and EtherCAT‑ready industrial motor control.
Power & Timing System for AI Accelerator Card Block Diagram
Power & Timing System for AI Accelerator Card
High‑efficiency power and timing system for AI accelerator cards with advanced PCIe clocks.
Simple Network Management Protocol Card for UPS Block Diagram
Simple Network Management Protocol Card for Remote UPS Monitoring
Smart Voice-Controlled Clotheshorse with Connectivity Block Diagram
Smart Voice-Controlled Clotheshorse with Connectivity
Smart Toilet
Smart toilet design with remote control and efficient heating for enhanced comfort and convenience.
Video IP Phone Block Diagram
Video IP Phone
Additional Applications
  • Network and communication equipment
  • Industrial process control
  • Multi function printers
  • Point of load regulators
  • Standard 12V rail supplies